Britskú hviezdu jazzu uvedie Strapo

Marian Jaslovský, Aktuality.sk

Na Bratislavských jazzových dňoch už vystúpili hviezdni pionieri novej britskej jazzovej vlny, skupiny Portico Quartet a GoGo Penguin, Na prvom koncerte jarného vydania festivalu 14. apríla sa môžeme tešiť na z najoriginálnejších osobností scény, 27-ročného klaviristu a klávesistu, ktorý si hovorí Alfa Mist.

Mladík z východného Londýna začínal ako 15-ročný ako hip-hopový a grime producent (grime je hudobný štýl, ktorý vznikol v začiatkom tohto storočia, predovšetkým zo žánrov UK garage, dancehall a hip-hop).

Pri hľadaní inšpirácie narazil na nahrávky Milesa Davisa a Hansa Zimmera a zmenil smer: začal študovať hru na klavír, ponoril sa do jazzu. Jeho unikátny zvuk spája filmovo nadýchaný jazz s alternatívnym hip-hopom, soulom a atmosférickou filmovou hudbou a veľkým zmyslom pre farebnosť a melódie.

Alfa Mist je dnes naozajstnou hviezdou, porovnateľnou s jeho zámorským kolegom a vzorom Robertom Glasperom (tie ďalšie vzory sú podľa jeho vlastných slov hlavne Avishai Cohen či Herbie Hancock). Je to jeden z ľudí, ktorý nám vracajú vieru v jazz tým, že produkuje hudbu vzrušujúcu pre niekoľko generácií a priaznivcov rôznych štýlov.

Debutové EP Nocturne nahral s medzitým už slávnym Jordanom Rakeiom, s ďalšiou nahrávkou Epoch si urobil výlet do neosoulových vôd. Jeho aktuálne dielo, album Antiphon kritici charakterizovali ako modernú, komplexnú esenciu jazzu.

Alfa Mist na ňom prináša neskutočné harmónie, unikátnu atmosféru, a svojský prístup ku groove, farebnosti aj improvizácii. Akoby sa hudba Milesa Davisa a všetkých modernistov 60. a 70. rokov reinkarnovala do zvukového prostredia 21. storočia s nevšednou silou.

Bestsellerový Mistov album album Antiphon z roku 2017 hudobní kritici charakterizovali ako modernú, komplexnú esenciu jazzu. Skladby zabodovali aj u fanúšikov, zverejnené skladby z albumu majú na YouTube spolu viac ako päť miliónov prehratí, čo je pre jazzového hudobníka obrovský úspech. Tu je celý.

Kapela vystúpi v zložení: Alfa Mist – klávesy, kapelník, Kaya Thomas-Dyke – basgitara, vokály, Jamie Leeming – gitara, John Woodham – trúbka a Peter Adam Hill – bicie.

Predskokanmi budú Strapo & General Foxx & DJ Spinhandz.

Tak ako Alfa Mist vyrástol z hiphopového prostredia, tak sa známy rapper Strapo, ktorý na scéne funguje už 15 rokov, začal tiež obzerať po hudbe jazzového okruhu, ktorá znamená vyšší level muzikality. 

Jeho kmeňového DJa Spinhandza sprevádza na špeciálnych koncertoch kapela General Foxx.

Tvoria znamenití mladí hudobníci, známi aj z formácia Ľudové mladistvá, ktorá bola nominovaná v štyroch kategóriách na cenu Radio Heads Awards – Martin Majlo Štefánik (klávesy), Jozef Madola (basgitara) a Adrián Líška (bicie).

Koncert na Jarných Bratislavských jazzových dňoch bude špeciálny aj pre Strapa: „Príležitosť hrať na jazzových dňoch beriem ako odmenu a zároveň výzvu, ktorá ma inšpiruje k tomu, aby som sa nastavil trochu inak. Chcem to celé posunúť tam, kde som chcel vždy. Chcem robiť hudbu. Tento rok sa budem sústreďovať hlavne na koncerty s kapelou a naše vystúpenia  posunúť zasa ďalej, Ja a Spinhandz máme na našu hudbu už roky prísne nároky a chlapci z General Foxx to vidia podobne, takže si rozumieme.“

Vypočujte si, ako im to znie. 

Jarné BJD budú pokračovať 25.4. taktiež v Ateliéri Babylon koncertom Stanleyho Clarkea (pozri článok) s predskokanmi, speváčkou Kristínou Mihaľovou a gitaristom Jakubom Šedivým.

© 2019 jarnejazzaky.sk