Program

Jarné Bratislavské jazzové dni

V roku 2019 budú výnimočne dvojdňové Jarné Bratislavské jazzové dni, oba koncerty v klube Ateliér Babylon. 15. apríla vystúpi hviezda aktuálneho londýnskeho jazzu Alfa Mist s kapelou, 25. apríla bude koncert The Stanley Clarke Band. Vstupenky sú v predaji v sieti Ticketportal aj online tu na Alfa Mista a tu na The Stanley Clarke Band.

15.4.2019, Ateliér Babylon Bratislava

Alfa Mist (UK)

Nový britský jazz je vyvoláva čoraz väčšiu pozornosť v Európe aj zámorí. Na BJD sme už v histórii privítali hviezdnych pionierov novej britskej jazzovej vlny, skupiny Portico Quartet a GoGo Penguin, na jarné vydanie festivalu sme pozvali jednu z najoriginálnejších osobností scény, 27-ročného klaviristu a klávesistu, ktorý si hovorí Alfa Mist.

Alfa Mist je výnimočnou postavou súčasného londýnskeho jazzu. Mladík z východného Londýna začínal ako 15-ročný ako hip-hopový a grime producent. Pri hľadaní inšpirácie narazil na nahrávky Milesa Davisa a Hansa Zimmera a zmenil smer: začal študovať hru na klavír, ponoril sa do jazzu. Jeho unikátny zvuk spája filmovo nadýchaný jazz s alternatívnym hip-hopom, soulom a atmosférickou filmovou hudbou a veľkým zmyslom pre farebnosť a melódie.

Alfa Mist je dnes naozajstnou hviezdou, porovnateľnou s jeho zámorským kolegom a vzorom Robertom Glasperom (tie ďalšie vzory sú podľa jeho vlastných slov hlavne Avishai Cohen či Herbie Hancock). Je to jeden z ľudí, ktorý nám vracajú vieru v jazz tým, že produkuje hudbu vzrušujúcu pre niekoľko generácií a priaznivcov rôznych štýlov.

Debutové EP Nocturne nahral s medzitým už slávnym Jordanom Rakeiom, s ďalšiou nahrávkou Epoch si urobil výlet do neosoulových vôd. Jeho aktuálne dielo, album Antiphon kritici charakterizovali ako modernú, komplexnú esenciu jazzu. Alfa Mist na ňom prináša neskutočné harmónie, unikátnu atmosféru, a svojský prístup ku groove, farebnosti aj improvizácii. Akoby sa hudba Milesa Davisa a všetkých modernistov 60. a 70. rokov reinkarnovala do zvukového prostredia 21. storočia s nevšednou silou.

Bestsellerový Mistov album album Antiphon z roku 2017 hudobní kritici charakterizovali ako modernú, komplexnú esenciu jazzu. Skladby zabodovali aj u fanúšikov, zverejnené skladby z albumu majú na YouTube spolu viac ako päť miliónov prehratí, čo je pre jazzového hudobníka obrovský úspech. Tu je celý:

Kapela vystúpi v zložení: Alfa Mist – klávesy, kapelník / Kaya Thomas-Dyke – basgitara, vokály / Jamie Leeming – gitara / John Woodham – trúbka / Peter Adam Hill – bicie.

 

Predskokanmi budú Strapo & General Foxx & DJ Spinhandz.

Rapper Strapo sa na hudobnej scéne pohybuje už takmer 15 rokov, väčšinu vystúpení absolvuje s DJom Spinhandzom. Na jazzákoch sa predstaví aj s kapelou General Foxx, s ktorou má už za sebou niekoľko koncertov. Kapelu tvoria znamenití mladí hudobníci, známi aj z formácia Ľudové mladistvá, ktorá bola nominovaná v štyroch kategóriách na cenu Radio Heads Awards – Martin Majlo Štefánik (klávesy), Jozef Madola (basgitara) a Adrián Líška (bicie). Koncert na Jarných Bratislavských jazzových dňoch bude špeciálny aj pre Strapa: „Príležitosť hrať na jazzových dňoch beriem ako odmenu a zároveň výzvu, ktorá ma inšpiruje k tomu, aby som sa nastavil trochu inak. Chcem to celé posunúť tam, kde som chcel vždy. Chcem robiť hudbu.“

Vypočujte si Strapa & General Foxx na YouTube.

Ceny lístkov:

Státie: 14,- Eur
Sedenie: 19,- Eur
VIP: 39,- Eur (v cene sú zahrnuté alko/nealko nápoje a občerstvenie)

25.4.2019, Ateliér Babylon Bratislava

The Stanley Clarke Band (USA)

Jedným z prvých basgitaristov, ktorí svoj nástroj úplne emancipovali na úroveň sólového nástroja, je  Stanley Clarke (1951). V dvanástich rokoch prešiel z huslí na kontrabas, lebo mal na husle mal príliš veľké ruky. Po univerzitných štúdiách na Philadelphia Academy of Music sa ako dvadsaťročný presťahoval do New Yorku, kde mu hádzali lano velikáni ako Pharoah Sanders, Stan Getz, Dexter Gordon, Art Blakey, Gil Evans, Mel Lewis či Horace Silver.

Z kariéry nádejného sidemana, teda sprevádzača, ho však, na jeho aj naše veľké šťastie, vytiahol Chick Corea, ktorý ho v roku 1973, ako 22-ročného, angažoval vo svojej skupine Return To Forever. S ňou menil sound doby a spoluvytváral celú jednu fascinujúcu éru, v ktorej sa masovej popularite tešil náročný explozívny žáner fusion, u nás nazývaný aj jazz rock. Keďže mal aj skladateľské ambície, už v 70. rokoch naštartoval Clarke svoju sólovú kariéru, v ktorej sa začal objavovať aj soul a funk a toto smerovanie potvrdil neskôr kolaboráciou s Georgem Dukeom, s ktorým nahral tri albumy (v jeho sólovej diskografii napočítame 23 albumov).

V čase svojej najväčšej sólovej slávy Stanley Clarke vytváral aj históriu Bratislavských jazzových dní, lebo bol jedným z prvých naozaj hvieznych amerických umelcov, ktorí na festivale vystúpili. „Clarkovo vystúpenie bolo naozajstným show so všetkým, čo k tomu patrí,“ opísal som tento koncert v knihe Jazzáky. „Mnohí uvedomili, že to s tými džezovými dňami to nie je len tak a že sa zrodil vážny festival. Nebol to jazz, aký by chceli konzervatívni poslucháči alebo ctitelia európskej hĺbavosti, napokon, Clarke s kapelou hrali aj vtedy aktuálny hit Born In USA od Brucea Springsteena, ale už pri všeobecnom nadšení a standing ovation sa ukázalo, že návštevníci BJD sú publikum, ktoré skrátka k fusion, funku a podobným generátorom energie inklinuje. V rámci show Clarke pozýval na pódium dobrovoľníkov, ktorí by si s ním chceli zahrať na basovej gitare. Odhodlal sa i Juraj Griglák a možno i toto vystúpenie mu pomohlo etablovať sa i v očiach širokého publika. Majster totiž jeho slapingové sólo komentoval „He’s very good“, čím mu, dvadsaťdvaročnému mladíkovi, dal mimoriadne vysoký rating.“ Všimnite si, že Griglák mal presne toľko rokov, ako Clarke, keď nastupoval do Return To Forever.

Stanley Clarke bol prvou medzinárodnou megahviezdou jazzákov, na BJD hral v roku 1985. Po Bobby McFerrinovi je to jedným z najlegendárnejších koncertov na Jazzákoch, na ktorom pozval k sebe na pódium ešte vtedy mladého a talentovaného basgitaristu, Juraja Grigláka. Na Bratislavských Jazzových Dňoch potom hral aj v roku 2008, ako člen basového supertria S.M.W. Na Jarných BJD predstavia úplne čerstvý album The Message. (Stanley Clarke, Marcus Miller, Victor Wooten).

Line up: Stanley Clarke – basa / Beka Gochiashvili – klavír / Shariq Tucker – bicie / Cameron Graves – klávesy / Salar Nader – tabla

 

Predskokanom budú Kristína Mihaľová a Jakub Šedivý.

Dvadsaťdvaročná Kristína Mihaľová (spev) a jej o rok starší rovesník Jakub Šedivý (akustická gitara) sa presne takto, v duu, predstavili na súťaži Mladé talenty slovenského jazzu 2017. Členovia poroty sú na vysokú úroveň účinkujúcich zvyknutí, ale napriek tomu títo dvaja mladí ľudia zapôsobili ako zjavenie.

V cover verziách predviedli esencionálnu muzikalitu a Kristína aj mimoriadne dobrú intonáciu, sugestívne frázovanie a bezchybnú orientáciu v harmóniách, pretože improvizuje s ľahkosťou a šarmom. Jej prejav nie je nepodobný fantastickej Gretchen Parlato. Jakub Šedivý sprevádza kreatívne a s pokorou, citlivo vytvára prostredie, v ktorom sa speváčka cíti dobre. Presvedčte sa sami na YouTube.

V súčasnosti pripravujú album a majú za sebouturné v Čechách, na Slovensku aj v Európe. Nedávno ich hudobné vystúpenie zožalo veľký úspech aj pred parížskym publikom, na základe ktorého dostali ďalšie angažmá na francúzskej hudobnej scéne. No ani pred slovenským publikom však niesú nováčikmi, so svojimi projektami vystupovali ako predkapela Candy Dulfer alebo Naturally 7. Ich vystúpenia sú charakteristické originálnym prevedením vlastných skladieb ale aj spracovaním pôvodných piesní obľúbených interpretov ako napríklad Jazzmeia Horn, Gretchen Parlato, Aaron Taylor a iní.

Kristína Mihaľová minulý rok ukončila trojjročné štúdium jazzového spevu na VOŠ Jaroslava Ježka v Prahe, skúsenosti zbierala ako vokalistka a môžete ju poznať aj z pozoruhodného hudobného projektu Ochepovsky. „Ježkáreň“ absolvoval aj Tomáš Šedivý.

Ceny lístkov:

Státie : 29,- Eur
Sedenie : 33,- Eur
VIP : 55,- Eur (v cene sú zahrnuté alko/nealko nápoje a občerstvenie)

© 2019 jarnejazzaky.sk | vytvoril vojtyla.sk