Program

16.5.2024 The Wooten Brothers

Victor – basgitara, Joseph – klávesy, Roy – bicie, Regi – gitara

 

Už viac ako štyri desaťročia sú Wootenovci známi ako najtalentovanejšia a najdynamickejšia bratská skupina, akú kedy jazzový svet poznal. Od mladosti boli koncertnou jednotkou, ktorá vždy nanovo definuje hranice jazzu, funku, soulu, R&B, rocku a bluegrassu. Ako The Wootens debutovali polovici 80. rokov ešte ako pätica. Teraz vyrážajú na prvé spoločné turné od predčasnej smrti piateho brata, saxofonistu Rudyho, v roku 2010.

Najslávnejším z bratov je basgitarista Victor Wooten, päťnásobný držiteľ ceny Grammy, ktorý je považovaný za jedného z najlepších žijúcich basgitaristov, často je porovnávaný s Jacom Pastoriusom. Časopis Rolling Stone ho označil za jedného z desiatich najlepších basgitaristov všetkých čias.

Joseph Wooten má závratný repertoár talentov, pôsobivý aj na pomery klanu Wootenovcov. V súčasnosti je klávesistom skupiny Steve Miller Band, je skladateľom, motivačným rečníkom a zároveň aj fantastickým spevákom. Spolupracoval s hviezdami ako Whitney Houston a Kenny G, má vlastnú kapelu, a vypomáha svojmu mladšiemu bratovi ako klávesista, spevák a skladateľ v skupine The Victor Wooten Band.

Famózny bubeník a perkusionista Roy „Futureman“ Wooten je tiež päťnásobným držiteľom ceny Grammy, spolu s Victorom je zakladajúcim členom skupiny Béla Fleck and the Flecktones. Roy je známy najmä vďaka svojim zbesilým, nenapodobiteľným vystúpeniam na pódiu, ktoré umocňuje surrealistickým výberom nástrojov: jeho charakteristickými vynálezmi sú The Drumitar či klávesy RoyEl. Jeho pôsobivá sólová kariéra a projekty ako Black Mozart presahujú žánre klasiky, jazzu, soulu a gospelu.

Regi „Teacha“ Wooten si svojím charakteristickým gitarovým štýlom akordov, slappingu, tappingu a veľmi energického narábaniu so strunami získal celosvetovú slávu a aj prirovnania k Jimimu Hendrixovi, Frankovi Zappovi a Chuckovi Berrymu. Regi má prezývku Teacha – učil mnohých významných hudobníkov, vrátane svojich malých bratov Josepha a Victora – a to mal sám len 9 rokov.

The Wooten Brothers spoločne prinášajú na pódium neobyčajnú úroveň skúseností, originality a virtuozity. Ich vystúpenia sú vysokoenergetickou, superfunkovou zmesou štýlov vrátane originálnych piesní a štandardov. Stručne povedané: títo bratia sú skutoční majstri a ich koncert si nemôžete nechať ujsť.

●●●

Baron Haze

Baron Haze je česko-slovenská formácia, ktorú založila frontmanka kapely Simona Hulejová (SK) spolu s basgitaristom Marekom Pachom (SK). Dvojica sa stretla počas štúdia jazzovej hudby na VOŠ a Konzervatóriu Jaroslava Ježka v Prahe, kde sa okamžite skamarátili a zhodli sa, že ich prioritou je  založiť spoločnú kapelu, ku ktorej sa postupne pridali ďalší absolventi KJJ a VOŠ ako etablovaný bibubeník na českej scéne Pavel Plašil (CZ),ktorý tiež spolupracuje s Lake Malawi alebo Evou Burešovou, gitaristka Kateřina Hošková (CZ), klavirista Robin Galia (CZ), ktorý spolu so Simonou spolupracuje v projekte Katarzia.

 

Simona, etablovaná speváčka s bohatou hudobnou minulosťou a rodáčka z Liptova, má za sebou silné folklórne korene, ktoré ju inšpirujú  v tvorbe. Využíva moderné harmonické postupy s využitím mnohých modálnych a jazzových prvkov, okrem línie spevu, ktorá je dominantná, dostávajú priestor aj inštrumentalisti využívajúci prvky improvizácie. Nechávajú priestor aj slobodnej tvorbe. Odvážne prekračujú hranice jazzu. Baron Haze je fúziou rôznych žánrov ako world music, progressive soul a jazz. Počas roku 2024 plánujú vydať ich debutový album. Baron Haze nahrali svoju prvú Live session, kolekciu 5 piesní v renomovanom štúdiu Svárov.

21.5.2024 Mike Stern Band

Dennis Chambers – bicie, Hadrien Feraud – basgitara, Bob Franceschini – saxofón, Leni Stern – gitara, n’goni, spev

Mike Stern je jedným z najlepších a najznámejších amerických gitaristov, zvaný aj bebopový kúzelník. Začínal v Blood, Sweat and Tears a u Billyho Cobhama. Od roku 1981 hral po boku Milesa Davisa. Ich spoločné hranie trvalo niekoľko rokov, prerušené bolo iba kvôli Sternovmu turné s geniálnym Jacom Pastoriousom.

Pod Davisovým vplyvom vznikol aj Sternov debutový album Neesh, ktorý odštartoval jeho kariéru ako sólistu a kapelníka. Odvtedy je jazzovou superhviezdou, na konte má množstvo nominácií na Grammy a úctihodný zoznam svetoznámych spoluhráčov – okrem už spomínaných aj mená ako David Sanborn, Steps Ahead, The Brecker Brothers, Marcus Miller, Mino Cinelu, Richard Bona, Victor Wooten, či Roy Hargrove.

Saxofonista Bob Franceschini je známy predovšetkým ako dlhoročný spoluhráč Mikea Sterna, v minulosti účinkoval s Victorom Wootenom, Tower Of Power, Georgeom Bensonom a soulovými hviezdami.

Sternov dhoročný spoluhráč, bubeník Dennis Chambers hrával aj s ďalšími geniálnymi hudobníkmi ako John Scofield, George Duke, Brecker Brothers, Santana, Parliament/Funkadelic, John McLaughlin, a Maceo Parker. Jeho groove je nesmrteľný – vychádza z fusion jazz, funku, a latino hudby.

Francúzsky basgitarista Hadrien Feraud vystupuje od roku 2002, koncertoval, nahrával a spolupracoval s velikánmi jazzu ako John McLaughlin, Chick Corea, Bireli lagrene, Jean-Luc Ponty, Lee Ritenour, Hiromi, Marcus Miller, Richard Bona, Kamasi Washington, Billy Cobham a Dave Weckl.

Leni Stern za posledné desaťročia spojila svoj dlhoročne zdokonaľovaný jazzový zvuk s hlboko precíteným skúmaním západoafrických štýlov. Veľa cestovala a študovala v Mali a Senegale, kde vystupovala s kultovým spevákom Salifom Keitom. Gitaristka a speváčka sa z rodného Mníchova presťahovala do Bostonu pred temer päťdesiatimi rokmi: svoju prvú kapelu založila s Billom Frisellom, jej prvé sólové albumy produkoval Hiram Bullock, na ďalších hosťovali umelci ako John McLaughlin a Michael Brecker. Leni Stern je manželkou Mikea Sterna.

●●●

O.B.C. – Ostblock Cooperative

O.B.C. je kolektív troch priateľov, hudobníkov, ktorí zdieľajú svoju vášeň pre deep groove a hudobné smery zakorenené v afroamerických tradíciách, ako sú jazz, gospel, hip hop, funk a elektronická hudba. Zámerom tejto kapely je vytvoriť svoj jedinečný zvuk zmiešaním ich výnimočných herných štýlov, ako aj ich skúseností s vyrastaním vo východoeurópskych krajinách, kde ich už od mladého veku priťahovala afroamerická kultúra, do ich originálnych kompozícií a aranžmánov jazzových štandardov. Spoločná vášeň pre jazz a improvizovanú hudbu ich spojila počas štúdia jazzovej hudby v Rakúsku, kde začali napĺňať svoju vlastnú víziu zvuku, pomocou ktorého sa snažia zdieľať s publikom svoju radosť z hrania. Zostava: Gregor Špener – bicie nástroje, Kajetan Kamenjaševic – basgitara, Benjamin Foris – klávesy

© 2019 jarnejazzaky.sk